Mieszkanie od: dewelopera, pośrednika czy właściciela?

Kupując lokal mieszkalny z rynku pierwotnego mamy szerokie możliwości wyboru strony transakcji. Sprzedającym może być deweloper realizujący całą inwestycję mieszkaniową, albo pośrednik czyli agent nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego do wyboru mamy albo właściciela mieszkania, albo spółdzielnię lub pośrednika nieruchomości. Na jaką ofertę najlepiej się zdecydować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

W przypadku nowych mieszkań z rynku pierwotnego, transakcję zakupu można przeprowadzić z udziałem dewelopera lub pośrednika, który posiada w ofercie pożądany przez nas lokal.
Zaletą zakupu nieruchomości u dewelopera jest bezpośredniość transakcji, co pozwala na negocjowanie upustów cenowych i dodatkowych bonusów – np. tańszego garażu, czy pomieszczenia gospodarczego w cenie mieszkania. Najtaniej można kupić mieszkanie od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji, tzw. dziurę w ziemi.

W przypadku pośrednika nieruchomości istnieje szeroka możliwość wyboru lokali mieszkalnych, bowiem w ofercie zwykle agencja ma co najmniej kilku deweloperów działających na lokalnym rynku. Oferta jest więc mocno zróżnicowana, ale możliwość negocjacji cenowej nie jest już tak duża jak u dewelopera. W cenie mieszkania z rynku pierwotnego sprzedawanego przez dewelopera mieści się między innymi standardowa prowizja agenta – około 2-3,5 proc. wartości nabywanego mieszkania, co daje kwotę kilkunastu tysięcy złotych za jedną transakcję. Zaletą wyboru oferty od agenta nieruchomości jest to, że klient uzyskuje pełne wsparcie pośrednika. Nie musi szukać odpowiedniego mieszkania na własną rękę i załatwiać licznych formalności, w tym sprawdzać stan prawny inwestycji. Pośrednik może tez pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zrealizowanie inwestycji w nowe mieszkanie.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Na rynku wtórnym można kupić mieszkanie bezpośrednio od jego właściciela, bez konieczność opłacania prowizji dla biura nieruchomości ( w wysokości 2-3 proc. ceny mieszkania). Może to być lokal całkowicie wyposażony i wykończony, do którego będzie można się wprowadzić. Kupując mieszkanie od właściciela można wynegocjować najlepszą cenę nieruchomości.

Zakup mieszkania z pośrednikiem to dodatkowy, wydawałoby się zbędny koszt, ale dzięki temu zyskujemy wsparcie przy transakcji. Nie trzeba samodzielnie sprawdzać stanu prawnego nieruchomości, tego, czy jest ona zadłużona w spółdzielni lub u dostawców mediów. To pośrednik załatwia sprawy w sądzie, ułatwia wybór odpowiedniej oferty kredytowej czy też notariusza, u którego zostanie podpisany akt notarialny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *