Uwaga na brutto-netto. Nowy trik kredytowy banków

Porównując oferty kredytów gotówkowych w różnych bankach działających na polskim rynku finansowym należy zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale na całościowe koszty związane z zobowiązaniem. Obecnie banki zaczynają stosować kolejne triki, które skutecznie utrudniają klientom oszacowanie ceny pożyczanego pieniądza.

RRSO zobowiązania

Wartość Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania wskazuje na realne koszty, jakie kredytobiorca poniesie w ciągu roku zaciągając dany kredyt. RRSO uwzględnia oprocentowanie kredytu, wszelkie opłaty i prowizje pobierane przez bank, zmianę ceny pieniądza w czasie czy inflację. Dlatego wartość ta daje jasny ogląd na atrakcyjność poszczególnych ofert kredytowych.

Kredyt brutto i netto

W wielu bankach w ofertach kredytowych posługuje się często pojęciem kredytu brutto i kredytu netto. Kredyt brutto jest to pierwotna wysokość długu, bez prowizji. Po doliczeniu do kwoty kredytu prowizji, bank może naliczać dopiero sumę odsetek i wówczas będziemy mieli do czynienia z kredytem netto.

Bardzo istotna staje się więc kolejność naliczania opłat, prowizji i odsetek kredytowych. Prowizja za udzielenie kredytu może być naliczana od kwoty kredytu, albo od kwoty zobowiązania powiększonej o opłatę przygotowawczą i kwotę kosztu przystąpienia do ubezpieczenia. Będzie to oznaczało, że prowizja wyrażona w formie procentowej zostanie naliczona od wyższej kwoty, niż na pierwszy rzut oka mógłby sądzić klient.

Przy kredycie na kwotę 15 tys. zł, opłacie przygotowawczej 1000 zł, prowizji za przystąpienie do zobowiązania w wysokości 8 proc. i składce ubezpieczeniowej w wysokości 200 zł można wyliczyć koszty kredytu:

• Kredyt brutto – 1000 zł opłaty przygotowawczej + 1350 zł prowizji + 200 zł składki + kwota netto kredytu = 17 550 zł.

• Kredyt brutto brutto – (1000 zł przygotowawczej + 200 zł składki + kwota netto kredytu) * 9 proc. prowizji) + 1000 zł opłaty przygotowawczej + 200 zł składki + kwota netto kredytu = 1458 zł +1200 + 15 000 = 17 658 zł.
Widać, że tryb naliczania dodatkowych opłat i prowizji ma znaczenie dla ostatecznych kosztów zaciąganego kredytu. Dlatego na takie kwestie należy obecnie zwracać szczególną uwagę, chcąc wybrać najlepszą dla siebie ofertę kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *