Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Agencja Metrohouse przeanalizowała transakcje dokonywane przez Polaków na rynku nieruchomości, w ponad 20-stu różnych miastach w Polsce. Inne mieszkania kupuje się w dużych aglomeracjach miejskich, a inne w mniejszych miejscowościach. Dzięki temu powstał obraz preferencji wyboru mieszkań przez polskich konsumentów. Jakie mieszkania kupujemy najchętniej i najczęściej?

Wielka płyta – czy nadal króluje?

W całej Polsce w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych powstawały masowo bloki z wielkiej płyty – czteropiętrowe lub 10-piętrowe. W wieżowcach, mrówkowcach i ogromnych blokach mieszkalnych mieszka dziś spora część społeczeństwa polskiego. Nie bez znaczenia ma przy tym fakt, że mieszkania zlokalizowane w takich budynkach są atrakcyjne dla potencjalnych kupujących z uwagi na ich niższą cenę zakupu.

W dużych miastach bloki z wielkiej płyty postrzegane są, często niesłusznie, jako budownictwo niskobudżetowe, w którym żyje co najwyżej średnia klasa społeczna. W mniejszych miejscowościach często jedyną możliwością zakupu własnego mieszkania jest wybór nieruchomości zlokalizowanej w bloku z wielkiej płyty. W większych miastach kupujący mają szerokie pole do dokonywania decyzji, bowiem właśnie tam – w centrach i na obrzeżach, powstają nowoczesne, komfortowe osiedla mieszkalne, spełniające nawet najwyższe wymagania klientów.

Generalnie, w całej Polsce to mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Poszukiwane są metraże około 40 mkw, z dwoma pokojami lub trzypokojowe lokale, nie większe niż 60 mkw. Popularność wielkiej płyty wynika między innymi z cen transakcyjnych mieszkań i podejmowanych inwestycji, których celem jest poprawa standardu technicznego budynku. Często dokonywana jest nowa termomodernizacja budynków, malowane są klatki i powiększane nakłady na upiększanie infrastruktury osiedlowej.

Wyższy standard, wyższa cena

W takich miastach jak Kołobrzeg, Opole, Białystok, Rzeszów czy Olsztyn, kupujący chętnie kupują mieszkania o podwyższonym standardzie, niejednokrotnie pochodzące z rynku pierwotnego. Także w dużych aglomeracjach, w tym w Warszawie, takie nieruchomości cieszą się zainteresowaniem kupującym. Wielu Polaków jest skłonna do zapłaty wyższej kwoty za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej, jeśli w zamian uzyskuje wyższy standard wykończenia wnętrz, czy możliwość zamieszkania w nowoczesnym budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *