Wyniki rynku mieszkaniowego w IV kwartale 2014 roku – najlepszego od lat dla branży

Branża deweloperska po trudnych, kryzysowych latach trwających od 2009 do 2013 roku, w końcu zaczyna odbudowywać swoje straty. Rok 2014 zakończył się dla całej branży rekordowymi wynikami sprzedaży, a wzrost cen mieszkań był niewielki.

Najważniejsze dla branży wyniki

Według raportu firmy Reas „Rynek mieszkaniowy w Polsce, IV kwartał 2014 r.”, ostatnie trzy miesiące poprzedniego roku przyniosły rekordowe wyniki sprzedaży mieszkań w 6 największych metropoliach w Polsce. Jednocześnie deweloperzy wprowadzili na rynek tylko nieco mniejszą liczbę sprzedanych mieszkań od tych, które znalazły swoich nabywców.

W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i w Trójmieście od października do grudnia 2014 roku deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 10,5 tys. mieszkań, dzięki czemu liczba nowych mieszkań oferowanych nabywcom w całym 2014 roku w tychże miastach wyniosła ponad 47,5 tys. lokali mieszkalnych i była o niemalże 100 proc. wyższa niż w 2013 roku. Nadal jest to wartość mniejsza niż w rekordowym 2007 roku, kiedy na rynek wprowadzono blisko 54 tys. mieszkań.

W ostatnim kwartale 2014 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu największych miast w Polsce wyniosła ponad 11,2 tys. mieszkań, a w całym 2014 roku sprzedano na analizowanych rynkach ponad 43 tys. lokali, czyli o prawie 20 proc. więcej niż w latach 2007 i 2013.

Skąd takie pozytywne zmiany?

Całoroczne rezultaty dla deweloperów także są wyjątkowo korzystne, bowiem utrzymano wysoką skalę sprzedaży i bardzo dobrą liczbę mieszkań wprowadzonych na rynek. Takie wyniki uzyskano przy stabilności cen nieruchomości, niskich stopach procentowych uregulowanych przez Radę Polityki Pieniężnej, a także dzięki nabywcom wykazującym umiarkowany optymizm.

Prawdopodobnie motorem napędowym dla rynku pierwotnego w Polsce było uruchomienie 1 stycznia 2014 roku programu wsparcia dla osób nabywających swoje pierwsze mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej – „Mieszkanie dla Młodych”. Wzmożone zawieranie transakcji nabycia nowych nieruchomości w IV kwartale 2014 roku mogło wynikać z faktu, że kredytobiorcy chcieli wykorzystać jeszcze wymóg zaledwie 5 procentowego wkładu własnego, bowiem już od 1 stycznia 2015 roku wymagany wkład własny od kredytobiorców zaciągających kredyty hipoteczne wynosi 10 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *