Grudzień rekordowym miesiącem w “Mieszkanie dla młodych”!

Program „Mieszkanie dla Młodych” funkcjonuje już od ponad roku. Z jego uruchomieniem w styczniu 2014 roku wiązano wielkie nadzieje. Po rocznej przerwie w prowadzeniu przez rząd jakichkolwiek działań wspierających młode osoby w nabywaniu pierwszego mieszkania, program „Mieszkanie dla Młodych” miał zastąpić wygaszony pod koniec 2012 roku program „Rodzina na Swoim”. Tymczasem, kolejne miesiące jego funkcjonowania nie przyniosły przełomu na rynku nieruchomości. Poziom wykorzystania środków przeznaczonych na realizację „MdM” rozczarowywał. Dopiero grudzień 2014 roku okazał się być najlepszym miesiącem, w którym najwięcej osób otrzymało dofinansowanie do zakupu swojego pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego.

Statystyki BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego podaje, że w grudniu zaakceptował ponad 2,2 tys. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego. Przez cały pierwszy rok funkcjonowania programu bank przyjął 15 972 wnioski i przyznał dopłaty o wartości ponad 366 mln zł.

W grudniu złożono i zaakceptowano najwięcej wniosków o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dla porównania, w listopadzie było ich 1463, w październiku 1421, we wrześniu 1323, a w sierpniu zaledwie 952.

Od początku okresu trwania programu „Mieszkanie dla Młodych”, tj. od stycznia 2014 roku, przez kolejne 12 miesięcy banki współpracujące z BGK zawarły 13 968 umów kredytowych o łącznej wartości ponad 2,6 mld zł. Wynik jest imponujący, zwłaszcza, gdy porównamy go z tym uzyskanym w pierwszym roku funkcjonowania programu „Rodzina na Swoim”. Po pierwszym roku podpisano w tym przypadku zaledwie 4066 umów.

Oprócz bezpośredniego dofinansowania wkładu własnego na kupno mieszkania w roku 2014, banki przyznały dopłaty do zakupu nieruchomości, których budowa zakończy się w kolejnych latach trwania programu:
• na rok 2015 – 136 mln zł,
• na rok 2016 – 22 mln zł.

Najbardziej aktywni mieszkańcy Mazowsza

Patrząc na rozkład terytorialny złożonych wniosków do programu „Mieszkanie dla Młodych” widać, że największe zainteresowanie możliwością uzyskania dofinansowania wkładu własnego wykazali mieszkańcy Mazowsza, którzy złożyli w ciągu ostatniego roku 2881 wniosków. Tuż są nimi są mieszkańcy Pomorza – 2713 wniosków oraz mieszkańcy Wielkopolski – 2467 wniosków. Najmniej wniosków złożono w województwie opolskim – 141 oraz w województwie świętokrzyskim – 175 wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *