Duże zmiany w MDM! Będzie łatwiej o środki?

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje w Polsce program preferencyjnych kredytów z dopłatami z budżetu państwa „Mieszkanie dla Młodych”. Z założenia miał on zastąpić wygaszony 31 grudnia 2012 roku program „Rodzina na Swoim”. Wiadomo już, że dotychczasowa konstrukcja programu „MdM” nie spotkała się z zainteresowaniem potencjalnych kredytobiorców i kupujących mieszkania z rynku pierwotnego. Ustalone limity ceny mieszkań były w wielu miastach zbyt niskie i w praktyce uniemożliwiały znalezienie nieruchomości odpowiadającej warunkom programowym. Od 2015 roku planowane są daleko idące zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Jakie? Na czym będą one polegały?

Konieczność zmian

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zdecydowało się na wprowadzenie zmian w programie „Mieszkanie dla Młodych” bowiem suma środków przeznaczonych na dopłaty kredytowe w tym roku nie została w całości wykorzystana. Na 2014 roku zarezerwowano w programie 340 mln zł, z czego pozostanie niewykorzystane około 200 mln zł. Aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości, MIiR postanowiło, że od 2015 roku zmienią się zasady wykorzystania dopłat kredytowych dla młodych rodzin kupujących mieszkania z rynku pierwotnego.

Poważne modyfikacje programu „Mieszkania dla Młodych”

Od 2015 roku rodziny z trójką dzieci dostaną środki z programu „Mieszkania dla Młodych” nawet jeśli posiadają już własną nieruchomość, ale zdecydują się na jej zamianę na większe mieszkanie, nawet spółdzielcze czy po remoncie. Modyfikacje programu są odpowiedzią na zapotrzebowanie rodzin wielodzietnych na mieszkania.
Zwiększy się kwota dofinansowania dla osób samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dwójką dzieci. Dotychczas wynosiła ona 15 proc. wartości mieszkania, a od 2015 roku będzie to poziom 20 proc. dopłaty. Rodziny z trójką i większą liczbą dzieci otrzymają nie 15 proc. dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego, ale aż 30 proc.
Dla rodzin wielodzietnych, z co najmniej trójką dzieci Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zwiększyło dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 mkw.

Kolejne ułatwienia w programie „MdM” dotyczą poszerzenia grona osób, które będą mogły uzyskać wsparcie przy aplikacji o kredyt mieszkaniowy. Do wniosku kredytowego będą mogły być włączone dowolne osoby, a nie jednie najbliższa rodzina.

Zmiany wprowadzane do programu „MdM” mają umożliwić uczestnictwo w nim większej liczbie osób, zwłaszcza tym planującym zakup mieszkania spółdzielczego.

Resort zdecydował się na utrzymanie ograniczenia wiekowego dla uczestników programu – maksymalnie jest to 35 lat. Katalog mieszkań dostępnych w programie został poszerzony o budynki po remoncie i adaptacji, pod warunkiem, że wcześniej nie było w nich lokali mieszkalnych.

Natomiast resort utrzymał ograniczenie wiekowe dla uczestników programu, czyli do 35 lat dla najstarszego wnioskodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *