Jakie dokumenty należy złożyć przy wnioskowaniu o kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego?

ołowek-podatki_19-141515Każdy szuka swojego miejsca na tym świecie. Chcemy być samodzielni i w końcu ,,iść na swoje”. Jesteśmy gotowi i podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania. Rzeczą oczywistą jest to, że najpierw musimy znaleźć to odpowiednie lokum. Jeśli chcemy je kupić na rynku pierwotnym (tutaj w grę wchodząc wyłącznie nowe mieszkania) musimy najpierw zapoznać się z sytuacją deweloperską danego budynku. Sprawdźmy, czy budowa jest już całkowicie zakończona lub ile trzeba będzie czekać na odbiór i czy nie trzeba robić żadnych opłat wstępnych. Zwróćmy także uwagę na otaczającą okolicę: sklepy, usługi, komunikację miejską, planowane w przyszłości budowy i inne rzeczy, które byłyby nam przydatne w kolejnych latach. Musimy pamiętać, że zakup mieszkania to często wydatek na całe życie, dlatego wszystkie otaczające je szczegóły są bardzo istotne.

Biorę kredyt – krok po kroku

Przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie jest ono wykończone. Decydując się na kredyt trzeba doliczyć do tej inwestycji koszty całego wyposażenia. Powinniśmy także dokładnie sprawdzić dewelopera, od którego nabędziemy nasze nowe ,,M”. Powinniśmy dokładnie prześledzić jego wcześniejsze działania, inwestycje, kompetencje itp. Bank będzie wymagał od nas dokumentów świadczących o jego rzetelności. Dokona także analizy prawnej i finansowej firmy. Zdarza się, że niektóre banki nie kredytują konkretnych inwestycji deweloperskich. Pamiętajmy o tym, aby uniknąć kłopotów w późniejszym czasie. A teraz czas na najważniejsze – wizyta w banku. Tam zostanie oceniona nasza zdolność kredytowa. Dokumenty, które będą nam niezbędne podczas tej wizyty to: dowód osobisty, umowa o pracę (potrzebne będzie bankowe zaświadczenie z zakładu pracy dotyczące naszych dochodów), wyciąg z konta osobistego (zdarza się, że wystarczą wpływy z ostatnich trzech miesięcy), dodatkowo świadectwa pracy, roczne zeznania podatkowe. Jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub zlecenie weźmy ze sobą kopie rachunków, deklaracji podatkowych, wyciągu z rachunku za ostatnie dwanaście miesięcy. W przypadku wniesienia wkładu własnego także potrzebne będą dokumenty, takie jak: oświadczenie dewelopera, potwierdzenia przelewu, dowód wpłaty i wyciągi. W tych zmaganiach nie będziemy osamotnieni. Deweloper także musi dostarczyć odpowiednie zaświadczenia.

Kilka istotnych kwestii

Każdy kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego powinien wiedzieć, że nie posiada ono jeszcze księgi wieczystej. Natomiast jeśli chodzi o akt notarialny zostanie on podpisany z deweloperem dopiero po oddaniu mieszkania do użytku. Bank wypłaca kredyt hipoteczny w postaci transzy, to znaczy, że deweloper nie dostaje od razu całej kwoty. Dzieje się tak w przypadku, gdy budowa mieszkania nie jest jeszcze ostatecznie zakończona. Bank ma prawo sprawdzać, jak postępują prace i przeprowadzać inspekcję. Będziemy musieli za każde takie działanie zapłacić od stu do dwustu złotych. Z wypłacaniem transzy wiąże się także karencja dla kredytobiorcy – oznacza to, że dopóki budowa nie zostanie ukończona, klient płaci jedyni odsetki od zaciągniętego kredytu. Dodatkowe opłaty poniesiemy za to za dodatkowe ubezpieczenie. Koszty te mogą dochodzić do trzystu złotych miesięcznie. Na szczęście trwają jedynie do wydania przez sąd księgi wieczystej. Proces ten może trwać do pół roku, rzadko zdarza się czekać dłużej. Rynek pierwotny ma jednak swoje plusy. Deweloperzy często budują nowe osiedla na obrzeżach miast. Tereny te są uznawane za mniej atrakcyjne i w związku z tym dużo łatwiej jest finalizować taki zakup z pomocą Skarbu Państwa.

Jedno przemyślenie nt. „Jakie dokumenty należy złożyć przy wnioskowaniu o kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego?”

  1. Apropos ubezpieczenia kredytu – ja muszę płacić ponad 400 zł miesięcznie za swój kredyt. Czy wiecie może jak to zrobić aby zmienić ubezpieczyciela kredytu przed jego uzyskaniem? Czy to w ogóle jest możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *