Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku pierwotnym?

Przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania do zakupu, potencjalni kupujący muszą sprecyzować swoje oczekiwania. Jedną z decyzji, jaką powinni podjąć jest to, czy poszukują mieszkania na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Na jakie kwestie nabywca powinien zwrócić szczególną uwagę, jeśli będzie kupował mieszkanie nowe – od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej?

Zakup mieszkania od dewelopera

Nie tylko wielkość, lokalizacja czy kondygnacja budynku, na której zlokalizowane jest mieszkanie z rynku pierwotnego powinny być w centrum zainteresowania kupujących. Powinni oni w pierwszej kolejności sprawdzić wiarygodność dewelopera, który składa im ofertę na zakup nieruchomości. Najlepiej zbadać i przeanalizować dotychczasową działalność przedsiębiorcy i sprawdzić, czy dotychczasowi nabywcy wybudowanych przez niego mieszkań są zadowoleni z dokonanego wyboru.

Zakup od spółdzielni mieszkaniowej

Oferty nieruchomości z rynku pierwotnego mogą pochodzić także ze spółdzielni mieszkaniowych. Rozważając dokonanie zakupu mieszkania od spółdzielni zwróćmy uwagę na:
• lokalizację obiektu,
• bliskość infrastruktury (szkół, szpitali, przychodni, sklepów, komunikacji miejskiej),
• wielkość mieszkania,
• położenie mieszkania w budynku,
• warunki cenowe zakupu.

Dodatkowo kupujący powinien sprawdzić, czy budynek mieszkalny, w którym zlokalizowany jest interesujący go lokal, spełnia wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa, ma właściwe certyfikaty, czy został odebrany przez Straż Pożarną, czy jest usadowiony na stabilnej tektonicznie działce, a podłoże jest wolne od podtopień, przemieszczeń i zapadnięć. Budynek mieszkalny nad rzeką czy jeziorem może i gwarantuje urokliwe widoki, ale stwarza zagrożenie powodzią, jeśli poziom rzeki czy zbiornika wodnego nagle się podniesie.

Zarówno dewelopera, jak i spółdzielnię mieszkaniową kupujący będzie mógł sprawdzić i zasięgnąć o sprzedającym nieruchomość informacji, w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa. Od 1999 roku związek przyznaje Certyfikat Dewelopera, wydawany rzetelnym i wiarygodnym firmom deweloperskim, funkcjonującym na polskim rynku nieruchomości. Certyfikaty przypisane są jednie do dobrych, sprawdzonych pod kątem prawnym, formalnym i finansowym, firm deweloperskich, które trudnią się realizacją zadań z zakresu budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Uwaga na wady!

Podczas odbioru mieszkania i podpisywania stosownego protokołu, czy to przez spółdzielnię czy dewelopera, należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy mieszkania. Na oględziny warto poświęcić sporo czasu oraz zabrać na nie np. specjalistę architekta lub budowlańca. Jest to konieczne z punktu widzenia art. 902(2) ustawy Kodeks cywilny, bowiem jeśli strony nie postanowiły inaczej, właściciel po przekazaniu nieruchomości kupującemu nie ponosi odpowiedzialność za jej wady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *